Mivel én is a “legközepében” vagyok ennek a “csodálatos” időszaknak, megosztanám Veled az én módszereimet, amik még sosem hagytak cserben. Ha Te is vizuális típus vagy, akkor ezek a módszerek sokat fognak dobni a teljesítményeden!
1. Ne egy nap alatt akard megváltani a világot!
Fontos, hogy jól oszd be az idődet, és időben kezdd el a tanulást! Én 2-3 nappal előtte szoktam elkezdeni, de nekem ez az idő elég is arra, hogy elsajátítsam a tananyagot. (Bár én világéletemben így tanultam, hogy elég volt 1-2-3 nap.) Mostanra már biztosan tudod, hogy neked mennyi időre van szükséged, ez alapján tervezd meg az időbeosztásod!
2. Válts tárgyat!
Ha több vizsgára kell készülnöd mert ugyanazon a napon lesz, akkor az is nagy segítség lehet az agyadnak, ha váltasz időnként a tananyagok között. Ha eltérő tantárgyakról van szó (példának okáért én egész hétvégén számvitelt és mechatronikát tanultam felváltva hétfőre, aztán hétfőn kezdem a térinformatika/logisztika kombinációt), nem lesz annyira monoton a tanulás.
3. Akármennyire is szorít az idő, tarts szünetet!
(Bár én már 1 órája szünetelek, ahogy ezt a cikket írom, de jól esett kiszakadni a jegyzetekből.) Iktass be Te is óránként 5-10 perc szünetet, állj fel az íróasztaltól, és sétálj pár kört a szabadban. Erre a kis időre függetlenítsd az agyad, felejtsd el, hogy hány oldalt kell még bemagolnod, kapcsolódj ki a madárcsicsergésre és nagy levegő! Akár még fejmasszázst is csinálhatsz magadnak! Nem nagy kunszt, dörzsöld a fejet néhány percig, had keringjen az a vér! Hidd el, ha ezt a néhány percet beiktatod, sokkal hatékonyabb leszel!
4. Természetes fény!
Számomra a lehető legjobb természetes fényben ülni tanulás közben. Szívem szerint lemennék az udvarra, mert nincs erkélyünk, de odáig nem tudom elvezetni a laptop áramforrását 🙁 , így a lehető legtöbbet ülök az ablak mellett, és csak akkor kapcsolok villanyt, mikor már nagyon muszáj. Ha teheted menj ki az erkélyre vagy az udvarra, és a friss levegőn sokkal hatékonyabb leszel!
5. NE kávézd túl magad!
Ilyenkor mindenki dönti magába ész nélkül a kávét, pedig napi 1 fekete az induláshoz bőven elég. Attól, hogy telenyomod magad koffeinnel, csak izgatottabb leszel, de nem fogsz több tudást magadba szívni. Ilyen melegben többet ér, ha frissítő limonádét készítesz magadnak, és azt kortyolgatod. Reggelizz bőségesen, az is megadja a kellő löketet, valamint nem a kajára fogsz gondolni a jegyzeteid helyett!
6. Feküdj le időben!
Hiába tanulsz hajnal 2-3-ig, akkora már az agyad annyira le lesz strapálva, hogy az utolsó 2-3 órában már nem fogsz megjegyezni szinte semmit, főleg ha reggel óta tanulsz. Inkább feküdj le emberi időben (ez nálam éjfél), és aludd ki magad! Hagyd az agysejtjeidet pihenni, valamint feldolgozni és eltárolni azt a rengeteg információt, amit napközben bevittél. Reggel pedig ismételd át a tanultakat!
(Én szoktam olyat is -bár nem tudom mennyire ajánljam-, hogy lefekvéskor ismételem át fejből, amit tanultam, de ennek sokszor az a következménye, hogy csak felidegesítem magam, hogy még sok mindent nem jegyeztem meg, így erről próbálok leszokni.)
7. Dalszöveg helyett…
Ismerős az a szituáció, amikor több 10 oldalt kéne memorizálnod, de a fejedben csak dalszövegek vannak? Semmi baj! Mondd fel a tananyagot a telefonod hangrögzítőjére, füles be, és mehet a tanulás! Elsőre borzasztó lesz visszahallani a hangod, de másodjára hallgatva már nem fog zavarni. Szedd az anyagot részekre, és hallgasd, és hallgasd, és hallgasd! Másnapra úgy berögzül, mint egy dalszöveg! (Még gimiben fejlesztettem ki magamnak ezt a módszert, amikor történelem érettségire készültem. Matekosként nehezen rögzült a töri és az irodalom, de megugrottam a feladatot, és sikerült másnap jó jegyet szereznem. Azóta is előszeretettel használom ezt a kis trükköt vizsgaidősuck-ban, bár a hangom még mindig kiborít… 😀 )
8. Írd le!
Ezt a módszert szoktam a leggyakrabban használni a tanulmányaim során. Ha valami nem akar rögzülni, akkor előkapok egy lapot, és leírom, ami nem megy. Aztán leírom újra és újra önállóan, majd egy kiugró színnel (piros, zöld, stb.) kijavítom, ha esetleg hibás, így a következő alkalommal beugrik, hogy mit javítottam, és máris emlékszek a jó megoldásra.
9. Használd tudatosan a szövegkiemelőt!
A szövegkiemelőt ne csak azért használd, hogy kiemelj egy-egy fontos részt! Emlékezz arra, hogy melyik részt milyen színnel húztad át, ezáltal sokkal közelebb fog vinni a fogalmak felelevenítéséhez. Én vizuális típusként, ha megkapom a kérdést, egyből beugrik, hogy :“na, ez sárgával volt kihúzva, ezen az oldalon, tettem mellé csillagot, mert nem emlékeztem rá, aha, akkor ez az lesz…” Nekem ez mindig működik, remélem Neked is fog.
9+1 Ne stresszelj!
Amikor már a terem előtt állsz, és úgy érzed semmit nem tudsz, az általában jó jel! Hülyén hangzik, de így van!
Azt már Te döntöd el, hogy jót teszel-e azzal, ha a vizsga előtt még egyszer átismételed, vagy éppen elő sem veszed már a tananyagot. (Ez nálam is változó szokott lenni.)
Teher alatt nő a pálma, teher alatt jön elő a tudásod is! Csak lélegezz, ne izgulj! Értelmezd a kérdéseket, ha nagyon nem megy, haladj tovább, és később visszatérsz rá!
Azt is Te döntöd el, hogy abszolút csendben készülsz fel, vagy valami háttérzaj kíséretében (zene, film, stb.). (Én például csak “zajban” tudok tanulni, nálam ez így alakult ki. Lehet azért, mert kollégistaként mindig zenét hallgattam, hogy ne halljam a többiek csivitelését, passz.) Mindenki tanulási stratégiája más és más, de ha tudsz az enyémből is hasznosítani valamit, akkor már megérte billentyűt ragadnom!
♥ Oszd meg a barátaiddal, hogy nekik is sikerüljön ez a félév! ♥
Sok sikert és eredményes felkészülést kívánok!
MENNI FOG!
Katerina.*
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: